U maloj sali Gradske uprave juče je održan sastanak u okviru Nacionalnog programa za unapređenje mentalnog zdravlja mladih, podržanog od strane Ministarstva turizma i omladine, a koji sprovode Krovna organizacija mladih Srbije KOMS, Nacionalna asocijacija praktičara i praktičarki omladinskog rada NAPOR, Omladinski centar OPENS, Savez izviđača Srbije i Nacionalna asocijacija Kancelarija za mlade.
Sastanku su prisustvovali predstavnici saveza koji sprovode program na nacionalnom nivou, a ispred grada Zaječara predstavnicima se obratio pomoćnik gradonačelnika za omladinu i sport Milan Stanković koji je izrazio spremnost Grada da nastavi učešće u programu i podrži Kancelariju za mlade u daljem sprovođenju aktivnosti.
Predstavnica KOMS -a Milica Borjanić pohvalila je međusektorsku saradnju u gradu i najavila aktivnosti koje će biti organizovane preko njihove organizacije, dok je Marijana Jović, predstavnica NAPOR-a objasnila na koji način omladinski rad može da doprinese realizaciji ovog programa i izrazila zadovoljstvo zbog izuzetne saradnje omladinskog radnika sa Kancelarijom za mlade. Borislav Šukleta ispred Saveza izviđača Srbije je naveo da je ovo prvi put da izviđači učestvuju u programu koji za cilj ima unapređenje mentalnog zdravlja mladih, ali da je to u skladu sa njihovim programom, jer aktivnosti izviđača podrazumevaju provođenje vremena u prirodi i grupi, što povoljno utiče na mentalno blagostanje mladih. Predstavnica OPENS-a Slavica Ranisavljev Kovačev je najavila dodatna sredstva kao podršku Kancelariji za mlade u Zaječaru, s obzirom da su dosadašnje aktivnosti realizovane veoma uspešno, dok je Džemaludin Paučinac, predstavnik Nacionalne asocijacije Kancelarije za mlade, takođe pohvalio rad Kancelarije za mlade.
U okviru Programa, u gradu Zaječaru formiran je Tim za unapređenje mentalnog zdravlja mladih koji čine predstavnica Centra za socijalni rad, predstavnica Zdravstvenog centra, koordinatorka Kancelarije za mlade, predstavnica Gimnazije, predstavnik Odreda izviđača „Đorđe Simeonović“ i predstavnica TOC-a, a svi oni su takođe prisustvovali pomenutom sastanku.
Uz podršku OPENS-a, Tim je izradio plan aktivnosti za mlade i u prethodnom periodu održane su brojne aktivnosti kao što je tribina na temu mentalnog zdravlja mladih, izlet na Feliks Romulijani sa radionicom na temu prepoznavanja problema u vezi sa mentalnim zdravljem, obuka za psihologe i oslikavanje murala u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“.
Na nacionalnom nivou, u rad je puštena platforma „HEJ TU SMO“, na kojoj mladi mogu pronaći resurse u svojoj zajednici, ali i šire, a koji se tiču mentalnog zdravlja i blagostanja.
Sastanku je prisustvovao i Saša Tasić, omladinski radnik koji je angažovan u okviru programa da sprovodi vršnjačku edukaciju i superviziju mladima. Kroz obuku koju je sproveo prošlo je 19 mladih vršnjačkih edukatora koji sprovode radionice na temu mentalnog zdravlja u školama, u kojima je učestvovalo preko 200 učenika.
Predstavnici nacionalnih saveza izrazili su izuzetnu zahvalnost gradu Zaječaru na dosadašnjoj saradnji i zalaganju, kao i veliku pohvalu za koordinaciju svih relevantnih aktera koji učestvuju u programu.
Koordinatorka Kancelarije za mlade grada Zaječara Mia Vukić Vitomirović najavila je besplatna psihološka savetovanja za mlade koja počinju od 1. oktobra i navela da je Grad spreman na značajnija izdavajanja iz budžeta grada za aktivnosti koje se tiču mentalnog zdravlja mladih, ali i za ostale programe i aktivnosti. U narednom periodu, Tim će, uz konsultacije sa mladima, organizovati dodatnu podršku.
Kao doprinos efikasnijoj realizaciji Nacionalnog programa za unapređenje mentalnog zdravlja mladih, Grad Zaječar je iz budžeta obezbedio besplatna psihološka savetovanja za mlade od 15 -30 godina.